Водещите новини! Икономистът Михаил Кръстев: Забраната на рекламата на хазарт ще доведе до над 400 млн. лв. щета за бюджета. ЕС се разширява – отново на Балканите
***
Водещите вести за деня до 13.00 ч.,
на 30 април
Бюджетната комисия към Народно събрание гледа Промените в Закона за хазарта. Вносители на предлагането са Йордан Цонев и Теменужка Петкова.
Цонев съобщи, че това, което е направено е да се промени параметрите в текстовете - да няма игрални зали в обитаеми места под 10 000 души. " Работната група поддържа предлагането на Белобрадова да се поддържа инвестицията от 700 000 лв. през целия интервал през който оперират на територията на обещано обитаемо място лицензираните оператори ", сподели той.
***
От това, което се вижда, медиите са на върха на айсберга. В момента огромна част от хазарта – над 50%, е онлайн хазарт, зад него стои доста огромна IT част – инженери и програмисти; настрана изобретателна промишленост, част от основаването на мултимедийните материали; имаме дистрибуция и канали. Така икономистът Васил Караиванов разяснява препоръчаните промени в Закона за хазарта.
„ Щетата ще бъде директно за бюджета от налога, който е за хазартните игри, плюс в допълнение Данък добавена стойност. 200-300 млн. лева загуба единствено до края на годината ”, предизвести той.
„ Необяснимо ми е. В година, в която се борим да се стигнат равнища на стопанската система и инфлацията, с цел да се влезе в еврозоната. Имаме казус – от през днешния ден за на следващия ден, без опция за дълготрайна бизнес прогноза ”, акцентира специалистът.
***
Българският спорт ще загуби над 100 милиона лв. от измененията в Закона за хaзарта, които би трябвало да бъдат гласувани на второ четене в изключително съвещание на Народното събрание. Това разгласи президентът на федерацията по волейбол Любо Ганев пред „ Телеграф “.
***
Тази комисия обаче НЕ събра кворум…
Парламентарната краткотрайна комисия за инспекция на обстоятелства и условия, свързани с активността на групата към Мартин Божанов, не събра кворум на днешното си съвещание, съобщи Българска телеграфна агенция.
***
Софийският апелативен съд пусна под домакински арест Габриела Славова-Пеева, упрекната в убийството на Пейо Пеев на 21 януари. Днес упрекнатата се яви в правосъдната зала с юристите си Димитър Вълков и Елена Николова.
***
„ През последните дни името ми стана мотив за поредна политическа офанзива в навечерието на предварителни парламентарни избори. Бях упрекната в осъществяването на документно закононарушение “.
Това написа във фейсбук Лена Бориславова от " Продължаваме промяната " по аферата с фалшифицираните подписи.
По този проблем, оказа се, прокуратурата ще работи. Прекрасно.
Предстои истината за случилото се и за сигналоподателите на ДАНС да стане очевидна в правосъдната зала.
Второ, занапред декларирам, че ще се откажа от своя имунитет сега, в който бъде спънка за следствие.
Никой не е над закона.
П.С. Уважавам проверяващата публицистика и сдруженията с дела - единствено е тъжно, когато всичко е с предизборни цели.
Корал към този момент е предпазен със закон! “
***
Сергей Станишев няма да се кандидатира повече за Европарламента. Но не се отхвърля от политиката. Това съобщи самият Станишев.
Завръща се в България, само че не е твърдо решил какво тъкмо ще прави. Отказа да разкрие детайлности дали ще прави нов план, тъй като не било правилно към партията му Българска социалистическа партия преди избори.
***
Благотоворителен базар в интерес на животните от Общинския подслон в Казанлък ще се състои на централния площад " Севтополис " на 1-ви и 2 май, оповестиха от пресцентъра на локалната администрация.
Посетителите ще могат да открият разнообразни продукти с визия на кучета.
Средствата от базара ще бъдат употребявани за закупуване на лекарства и лекуване на кучетата в приюта.
***
Най-малко шестима цивилни са били убити нощес, а един е ранен при пукотевица в джамия в западната афганистанска провинция Херат, потвърдиха публични лица, представени от ДПА.
Според изказване на представителя на вътрешното министерство Абдул Кани незнаен причинител е разкрил огън по богомолци в джамия в квартал Гузара.
***
„ Преживях онази война (Втората световна) претърпявам и тази война ", споделя седналата на легло в подслон Степановна, облечена в палто, което не ѝ е по размер, и със кърпа на главата, а в ръката си към момента стиска дървена пръчка, която е употребила като бастун, отбелязва Ройтерс.
„ Останах без нищо. Напуснах моята Украйна пешком ", прибавя тя, като показва, че войната, която в този момент Русия води против нейната страна, по нищо не наподобява на Втората международна война.
***
Няколко кримски канала в Telegram оповестяват, че на територията на полуострова, в това число в Симферопол и Джанкой, са били чути детонации.
Движението по Кримския мост, който свързва анексирания Крим с Русия, е било блокирано за известно време, само че по-късно е било възобновено, заяви съветската редакция на Би Би Си.
***
Специалният делегат на Европейския съюз за разговора Белград-Прищина и други районни въпроси на Западните Балкани Мирослав Лайчак съобщи на среща с черногорския външен министър Филип Иванович в Подгорица, че Черна гора е най-подходяща да стане идната страна членка на Европейски Съюз, заяви черногорската национална телевизия РТЦГ, представена от Българска телеграфна агенция.
Иванович одобри Лайчак през вчерашния ден на прощална среща преди пратеникът на Европейски Съюз да се отдръпна от позицията това лято. Черногорският външен министър му благодари за ангажираността с европейската вероятност на Западните Балкани.
***




